Kontakt

Här är vi - hör av dig!

Några av Sveriges mest dedikerade brandingenjörer,
brandskyddsprojektörer och sprinklerprojektörer.

Ingengörer inom brand och sprinkler

fighting fire with fire

Johan Hallencreutz

VD och grundare
Brand- och riskingenjör
Certifierad sakkunnig SAK3

070-300 00 70
hallencreutz@fireab.se

joachim bixo

Regionchef (delägare)
Brandingenjör
Civilingenjör Riskhantering
Certifierad sakkunnig SAK3
Västerås/Eskilstuna/Örebro

070-301 00 10
bixo@fireab.se

Kenneth Heldebring

Enhetschef sprinkler (delägare)
Behörig ingenjör vattensprinkler
Västerås

070-3006924
heldebring@fireab.se

Samuel Lundin

Regionchef
Brandingenjör
Certifierad sakkunnig SAK3
Uppsala/Stockholm

070-300 00 60
lundin@fireab.se

Karin Widerstedt

Ekonomiansvarig & VD-assistent

070-301 99 13
widerstedt@fireab.se

Axel Engstrand

Marknadschef (delägare)
Brandingenjör
Civilingenjör Riskhantering
Certifierad sakkunnig SAK3
Västerås

070-300 04 22
engstrand@fireab.se

Robin Palmgren​

Brandingenjör (delägare)
Certifierad sakkunnig SAK3
Västerås

070-301 00 20
palmgren@fireab.se

Erika Lövström​

Brandingenjör
Eskilstuna

070-300 00 80
lovstrom@fireab.se

Mikael Gradén

Brandingenjör
Uppsala

076-774 83 10
graden@fireab.se

Mattias Lagerlöf

Brandskyddsprojektör
Västerås

070-300 12 66
lagerlof@fireab.se

Dorothea Neumann

Brandskyddsprojektör
Civilingenjör Samhällsbyggnad
Certifierad sakkunnig SAK3
Uppsala

070-300 65 62
neumann@fireab.se

Stefan Ullström

Brandskyddsprojektör (delägare)
Byggnadsingenjör
Certifierad sakkunnig SAK3
Västerås

070-300 16 97
ullstrom@fireab.se

Jimmie Ryberg

Behörig ingenjör vattensprinkler (delägare)
Västerås

070-300 70 79
ryberg@fireab.se

Ville Niskala

Brandingenjör
Civilingenjör Riskhantering
Certifierad sakkunnig SAK3
Stockholm

070-300 31 69
niskala@fireab.se

Johan Storm

Sprinklerprojektör (delägare)
BAS-P
Uppsala

070-300 88 72
storm@fireab.se

Casper Söderberg

Sprinklerprojektör
Västerås

070-301 66 36
soderberg@fireab.se

Jimmy Gewert

Behörig ingenjör vattensprinkler
Västerås

070-301 66 39 
gewert@fireab.se

Amanda Eriksson

Brandingenjör
Eskilstuna

070-301 66 38
eriksson@fireab.se

Jacob Bouveng Sellin

Brandingenjör
Civilingenjör Riskhantering
Stockholm

070-301 66 37
bouvengsellin@fireab.se

Tomas Lovehed

Överbrandmästare
SBA, insats- och utrymningsplaner
Västerås

070-541 42 20
lovehed@fireab.se

Emma Wiklund

Brandingenjör
Civilingenjör Brandteknik
Stockholm

070-300 57 71
wiklund@fireab.se

Moa Bäckman

Byggnadsingenjör
Västerås

070-300 83 82
backman@fireab.se

Martin Önnebro

Sprinklerprojektör
Västerås

070-3019914
onnebro@fireab.se

Caroline Dahlbom

Sprinklerprojektör
Uppsala

070-731 43 67
dahlbom@fireab.se

Johnny Chung

Brandingenjör
Civilingenjör Brandteknik
Västerås

076-112 60 11
chung@fireab.se

Låt oss brandsäkra din byggnad eller lokal

*” anger obligatoriska fält

Detta fält används för valideringsändamål och ska lämnas oförändrat.

Karriär

vill du bli en av oss?

Vi erbjuder en garanterat bra lön och ett mycket generöst bonussystem. Du kommer få mycket ansvar och vara med i många spännande projekt. Allt från förskolor till stora industriprojekt. Vi har en utbildningsplan som sträcker sig över 5 år och som bla innefattar fördjupning i sprinkler, brandlarm, konstruktion, CFD, PFS, PBL.